Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

  /  Blog   /  Ryzlink Vlašský czy Welschriesling? Dyskusyjny szczep o zagadkowym pochodzeniu
ryzlink vlassky welschrieslieng

Ryzlink Vlašský czy Welschriesling? Dyskusyjny szczep o zagadkowym pochodzeniu

Ryzlink Vlašský to szczep naprawdę wyjątkowy. Ciężko mówić o jego historii, ponieważ jest ona niepewna. Mimo tego odmiana rozpowszechniła się w Europie pod różnymi nazwami. Welschriesling daje wina o różnym poziomie jakości – można spróbować wysoko ocenianych wersji, jak i tych słodkich, tańszych i bardziej podatnych na pleśń. Dowiedz się, jaki smak i aromat ma ten szczep oraz gdzie dokładnie jest uprawiany!

Historia szczepu Ryzlink Vlašský

W porównaniu do innych szczepów, historia tego jest dyskusyjna. Nazwa wykorzystywana w Niemczech (Welschriesling) mówi nam, że jest to Riesling, który został sprowadzony z krajów romańskich (to sugeruje przedrostek „wel”). Według większości odmiana ta pochodzi z Włoch, inni zaś wspominają o powstaniu Ryzlink Vlašský we francuskim regionie Szampania. Kolejna teoria na podstawie chorwackiej nazwy szczepu (Graševina) głosi, że powstał on w rejonie wschodnich Bałkan (Rumunii).

Smak i aromat win Welschriesling

Szczep Ryzlink Vlašský charakteryzuje się dosyć wysoką kwasowością. Najbardziej cenione wina z tej odmiany produkowane są z późnych zbiorów (na przełomie października i listopada). Welschriesling pasuje do większości potraw. Świetnie komponuje się z makaronami, rybami, sałatkami, kurczakiem i różnego rodzaju przystawkami. Wina tego szczepu często mają bogate bukiety. Smaki i aromaty jakie można wyróżnić to: zielone jabłko, cytrusy, agrest, czerwona porzeczka, rodzynki, miód, zioła i przyprawy korzenne (imbir, cynamon).

Uprawa szczepu Ryzlink Vlašský

Welschriesling uprawiany jest w większości krajów Europy. Największą popularnością cieszy się w Austrii, gdzie jest drugą, najchętniej hodowaną białą odmianą w większości regionów. Winnice z tym szczepem można znaleźć m.in. w południowej i południowo-wschodniej Austrii. Inne państwa, w których uprawia się Welschriesling to:

  • Chorwacja – tutaj znany jako Graševina – najczęściej spotykana biała odmiana winogron w praktycznie całym kraju.
  • Czechy – szczep pod nazwą Ryzlink Vlašský uprawiany na Morawach.
  • Węgry – tutaj popularny jako Olaszrizling, jedna z najbardziej powszechnych odmian winorośli.
  • Włochy – odmiana znana jako Riesling Italico, uprawiana głównie na północy.
  • Rumunia – w tym kraju szczep nazywa się Riesling Italian.

Ryzlink Vlašský na Morawach

W Czechach Ryzlink Vlašský jest odmianą znaną i lubianą. Według niektórych to najczęściej uprawiany biały szczep na Morawach, a jego powszechność nadal rośnie. Można go znaleźć na powierzchni ok. 1,122 ha, czyli 6,5% winnic! Największą popularność osiągnął na morawskich glebach wapiennych, zwłaszcza w regionach winiarskich Mikulovská (ok. 626 ha) i Velkopavlovická (248 ha).

W naszej ofercie znajdziesz wino z tego szczepu, które wyprodukował jeden z najlepszych, morawskich winiarzy – Jan Stávek. Stworzony przez niego Vlašák ma bardzo złożony bukiet. Maślano-rodzynkowo-kwiatowy charakter świadczy o szlachetności i mocy wina, natomiast smak jest delikatny oraz świeży. Można w nim wyczuć zielone jabłko, rabarbar, białą herbatę, a nawet imbir! Jeśli chcesz uzupełnić swoją kartę menu o Ryzlink Vlašský skontaktuj się z nami (kliknij tutaj, aby przejść do kontaktu).