Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

  /  Blog   /  Na czym polega winobranie?
wino do restauracji

Na czym polega winobranie?

Wszystko żyje według pewnego cyklu. Cykl życia wina zaczyna się wraz z zasadzeniem szczepów, a jego kulminacją jest winobranie – według wielu najważniejszy etap tworzenia wina. Na dzień rozpoczęcia zbiorów winiarze czekają cały rok! Dlatego dziś dowiesz się:

  • Czym jest winobranie?
  • Jakie są terminy zbiorów?
  • Od czego zaczęło się świętowanie zbiorów winogron?
  • Jak obecnie ludzie świętują winobranie w Polsce i na świecie?

Winobranie – co to właściwie jest?

Winobranie to inaczej zbiór winogron. Jest to bardzo ważny etap produkcji wina, ponieważ od tego zależy, jaki smak będzie miał trunek. Zbiory następują wtedy, kiedy zostanie osiągnięty odpowiedni poziom dojrzałości winogron. Dojrzałość zaś wiąże się z wystarczającą dla właściciela winiarni zawartością cukru, kwasów i tanin. Winogrona można zbierać mechanicznie lub ręcznie – w zależności od tego, czy dla danego gatunku szczepów wymagane jest przebranie owoców.

Kiedy zaczyna się winobranie?

Terminy winobrania są ruchome i różnią się od regionu winiarskiego, szczepu, pogody oraz upodobań właściciela. Najważniejszą zasadą jest to, żeby zebrać dane szczepy w ich idealnym stanie rozwoju. Od tego zależy późniejsza jakość i smak wina. W Polsce winobranie zaczyna się w połowie sierpnia, a kończy w połowie października. W podobnych terminach odbywają się zbiory w innych krajach na półkuli północnej (np. we Francji, Włoszech i Niemczech). Na półkuli południowej (np. Chile, Australia) winobranie odbywa się między lutym a kwietniem. Jeśli winiarz preferuje wino z większą kwasowością zbiera swoje grona wcześniej, jeśli zaś zależy mu na większej ilości alkoholu – zbiory opóźniają się.

Krótka historia winobrania

Pierwsze wzmianki o uprawie winorośli pochodzą już ze starożytności. Grecy czcili boga Dionizosa, który „nauczył” ich, jak dbać o winoroślą i produkować z nich trunek. Wyprawiali kilkudniowe zabawy z tańcami i kosztowaniem wina, świętując przy tym obfite zbiory. W średniowieczu winobraniem zajmowały się europejskie klasztory i nie były czczone tak bardzo, jak odbywało się to wcześniej. Dopiero w późniejszym czasie powrócono do świętowania pomyślnych zbiorów. Obecnie we wrześniu i październiku (pod koniec zbiorów) w całej Europie można znaleźć wydarzenia związane ze świętowaniem winobrania. Imprezy winiarskie, degustacje, wystawy i inne rozrywki to kwintesencja udanego roku uprawy winogron.

Największe święta wina w Europie

  • W Polsce najpopularniejszym miejscem, w którym świętuje się winobranie jest Zielona Góra. Co roku we wrześniu spotykają się tu smakosze, aby wziąć udział w korowodzie, targach, koncertach i zabawach plenerowych.
  • W Czechach najwięcej miłośników wina przyciągają winobrania w Palavie, Znojmo i Mikulovie, które odbywają się w połowie września. Tam odbywają się imprezy z nawiązaniem do historii wina, koncerty folklorystyczne oraz liczne degustacje w piwniczkach winiarskich.
  • Wielkie święto wina we Francji to Beaujolais Nouveau, które odbywa się co roku w listopadzie. Można wtedy degustować i zakupić czerwone wino pochodzące z tego rejonu, wziąć udział w kursach opisywania smaków i pokazach produkcji wina.
  • Włochy obchodzą największy festiwal wina Chianti Classico co roku we wrześniu. Cztery dni zabawy oraz degustacji licznych win oraz przystawek zaczynają się w czwartek, a kończą wraz z niedzielnym wieczorem.