Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

  /  Blog   /  Jak wybrać kieliszki do wina?
kieliszki do wina czerwonego, bialego, różowego, szampana

Jak wybrać kieliszki do wina?

Koneserzy wina przywiązują dużą wagę do wyboru odpowiednich kieliszków. Czemu? Prawidłowy dobór pozwala cieszyć się pełnym smakiem i aromatem danego szczepu. Dlatego podstawowa wiedza na temat kieliszków do wina przyda się każdemu. Jakie szkło podawać do danego rodzaju wina? Jakie są najważniejsze cechy kieliszków? Odpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym poradniku!

Ogólne zasady doboru kieliszków do wina

W winnym savoir-vivre obowiązują zasady, które przestrzegane są od lat. W większości domów można znaleźć jeden rodzaj kieliszków, ale pewne cechy powinny zostać zachowane. Przede wszystkim kieliszki do wina powinny być zrobione z przezroczystego szkła. Wtedy odcień wina jest widoczny. Samo szkło powinno być dosyć cienkie, natomiast nóżka długa, aby móc wygodnie trzymać kieliszek wina w ręku. Warto również pamiętać o rozmiarze i kształcie czaszy – powinna być pojemna i zwężająca się ku górze.

Jakie kieliszki do wina czerwonego?

Czerwone wino cechuje się głębokim smakiem, wyczuwalnymi taninami i wyższą temperaturą podania. W związku z tym kieliszki są zazwyczaj duże, pojemne, na krótszej niż w przypadku wina białego nóżce. Dzięki odpowiedniej długości nóżki można delikatnie zwiększyć temperaturę wina trzymając dłoń na czaszy. Ta powinna być szeroka. Alkohol ma wtedy większy kontakt z powietrzem, co przyspiesza proces uwalniania aromatu. Przyjmuje się, że im starsze czerwone wino, tym większy powinien być kieliszek.

Jakie kieliszki do wina białego?

Kieliszki do białego wina powinny mieć trochę węższą i mniejszą czaszę, niż do wina czerwonego. Taki rodzaj trunku podaje się w niższej temperaturze, a odpowiedni rozmiar czaszy pomaga ją utrzymać podczas degustacji. Jej przymknięcie pozwala zamknąć aromat, dlatego powinno się zwrócić uwagę również na kształt. Kieliszki do białego wina mają dłuższą nóżkę, ponieważ czasza nie powinna stykać się z dłonią.

Jakie kieliszki do wina różowego?

Różowe wino pije się najczęściej w okresie letnim, w związku z tym powinno być silnie schłodzone i orzeźwiające. Dla tego rodzaju trunku wykorzystuje się lekko pękate i dosyć wąskie kieliszki. Nóżki kieliszków są dosyć długie, aby podczas picia nie ogrzewać dłonią czaszy.

Jakie kieliszki do szampana?

Wina musujące i szampany również podaje się w niskiej temperaturze, dlatego nóżki kieliszków są wysokie, a czasza wąska i długa. Dzięki temu bąbelki ulatniają się wolno i wino lub szampan dłużej zachowują swoje aromaty.

 

Dobrze dobrane kieliszki do wina mogą zmienić odbiór smaku danych szczepów. Warto więc zaopatrzy się w odpowiednie kieliszki do swoich ulubionych trunków. W naszej ofercie znajdziesz wyjątkowe, morawskie wina różnego rodzaju, które idealnie nadają się do restauracji i winotek. Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów na temat oferty, skontaktuj się z nami (kliknij tutaj, aby przejść do formularza).