
Jak smakuje wino Svatovavřinecké? Najważniejsze informacje o szczepie
Svatovavřinecké to mało znany szczep, o którym ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje. Obecnie hodowany jest tylko w Europie Środkowej, gdzie głównie krzyżuje się go z innymi odmianami. Jednak z St. Laurent (inna nazwa Svatovavřinecké) mogą powstać wina zarówno czerwona, jak i różowe, słodkie i wytrawne. Informacje na temat jego potencjału, charakterystykę i historię znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Historia odmiany St. Laurent
Historia szczepu Svatovavřinecké nie jest do końca znana. Prawdopodobnie powstał z krzyżówki Pinot Noir i innej odmiany. Pod względem nazewnictwa można przypuszczać, że odmiana pochodzi z francuskiej wioski St. Lauren w regionie Var lub Lauren w regionie Bordeaux. Historyczne źródła mówią zaś o Alzacji, z której prawdopodobnie Svatovavřinecké przywędrował do Europy Środkowej. Obecnie szczep nie jest bardzo popularny. Uprawia się go głównie w Czechach, Austrii i na Słowacji.
Charakterystyka szczepu Svatovavřinecké
Zbiory St. Laurent przypadają na drugą połowę października. Z tej odmiany można wyprodukować wino pełne, harmonijne i lekko cierpkie. Zazwyczaj ma kolor ciemnoczerwony lub fioletowy. Jeśli wino będzie odpowiednio leżakowane, kwasowość będzie mniejsza, a smak bardziej delikatny. Ze Svatovavřinecké tworzy się także dobre wina różowe, które są subtelne i owocowe. Szczep ten świetnie komponuje się z serami, makaronami i mięsem. Wina dobiera się również do dań z grilla.
Krzyżówki ze szczepu St. Laurent
Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego Svatovavřinecké straciło swoją popularność. To odmiana niewymagająca – można ją posadzić na mało urodzajnych glebach. Tymczasem posłużyła do robienia winnych krzyżówek, które bardziej podbiły serca winiarzy. Najpopularniejsze krzyżówki z tego szczepu to:
- André (St. Laurent i Blaufränkisch);
- Zweigelt (Blaufränkisch x St. Laurent);
- Neronet (St. Laurent x Blauer Portugieser ) x ( Alicante Bouschet x Cabernet Sauvignon);
- Rondo (Zarya Severa x St. Laurent).
Co ciekawe, wszystkie wymienione wyżej krzyżówki szczepów (oprócz Zweigelt) zostały stworzone przez… Czechów!
Svatovavřinecké na Morawach
Svatovavřinecké jest drugą, najpopularniejszą odmianą czerwonych winogron na Morawach. Można ją znaleźć we wszystkich czeskich regionach winiarskich. Jeszcze 10 lat temu zajmowała ok. 9% wszystkich winnic. Obecnie to 5,3%, czyli ok. 950 hektarów.
Jednym z najlepszych morawskich win ze szczepu Svatovavřinecké jest Rosé Bočky produkowane przez winnicę J. Stávek. Jego aromat jest złożony i można w nim wyczuć maliny, porzeczki, a nawet herbatę z dzikiej róży. Ma dłuższą macerację skórek winogron w moszczu, a jego różowo-koralowe refleksy wskazują na moc i dojrzałość wina.
Interesuje Cię wprowadzenie win ze szczepu Svatovavřinecké do swojego lokalu? Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci wyjątkowe propozycje z najlepszych, morawskich winnic! Kliknij tutaj, aby przejść do strony kontaktowej.