Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

  /  Blog   /  Czy Polakom smakują wina z Czech?
czy polacy lubią i kupują czeskie, morawskie wina

Czy Polakom smakują wina z Czech?

Czechy to kierunek często wybierany przez Polaków na krótkie, weekendowe podróże. Biorąc pod uwagę alkohol nasi sąsiedzi kojarzą nam się głównie z piwem, którego można próbować w wielu praskich lokalach. Jednak Morawy, należące do Republiki Czeskiej wyróżniają się na tle kraju miłością do wina – szczególnie białego. Jak wygląda tam kultura winiarska? Czy Polacy chętnie sięgają po czeskie wina? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Krótka historia morawskich win

Produkcja win to jeden z najważniejszych obszarów morawskiej kultury. Początki upraw sięgają prawdopodobnie czasów rzymskich. Dowodem są rzymskie narzędzia wykorzystywane do upraw winorośli, znalezione na w okolicach Palavy. Inna teoria mówi o wschodnich wpływach na morawskie wino. Sięgają one IX wieku i wpływów chrześcijańskich podczas panowania księcia Svatopluka. Według historycznych zapisków uprawy winorośli stały się coraz bardziej popularne dzięki klasztorowi Benedyktynów. Tam też znaleziono najstarsze pismo o czeskich winach.

Czym charakteryzują się czeskie wina?

Mieszkańcy Czech docenili kontynentalny klimat i nierówne, pagórkowate krajobrazy. Dzięki odpowiedniej uprawie tutejsze wina mają charakter północy – można je porównać do bukietów niemieckich lub austriackich. Znaczne wahania temperatur oraz zróżnicowane rodzaje gleb na terenie Moraw ułatwiają osiągnięcie prawidłowego poziomu dojrzałości oraz pomagają podkreślić zróżnicowany charakter danych odmian. Obecnie w Czechach uprawia się ok. 18 tysięcy hektarów winorośli, a większość z nich to szczepy białe, takie jak: Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský i rýnský, Suvignon Blanc, Chardonnay, Rulandské biele i šedé, a także lokalne specjalności: Palava i Tramín červený. Z odmian czerwonych największą popularnością cieszą się Frankovka, Svatovavřinecké, Modrý Portugal oraz Zweigeltrebe.

Czy Polacy lubią czeskie wina?

Mówi się, że Ci co spróbują morawskich win, prędzej czy później będą chcieli wrócić do tych smaków. Nic dziwnego – tamtejsze odmiany są oryginalne, zawierają cukier resztkowy, a późne zbiory nadają im nietypowego charakteru. W urokliwych miasteczkach w sezonie letnio-jesiennym, festiwale związane z winem są niezwykle lubiane przez ich mieszkańców oraz turystów. Dlatego na Morawach co roku organizowanych jest mnóstwo degustacji i winobrań, gdzie można spotkać wielu Polaków. Ponadto czeskie wina są mocno doceniane w międzynarodowych konkursach winiarskich, również w naszym kraju.

Jak czeskie wina sprzedają się w Polsce?

Dane i raporty wskazują na to, że na przestrzeni ostatnich lat produkcja win w Czechach sięgała blisko 600 tys. hektolitrów na rok! To ogromna liczba, która robi szczególne wrażenie w porównaniu z wielkością tego kraju. Część win trafia również do Polski, gdzie od dwóch lat ich sprzedaż zauważalnie wzrasta. Konsumenci coraz częściej sięgają po ten rodzaj alkoholu, a import z Moraw wydaje się być idealny pod względem smaku i ceny. Co Polacy doceniają w winach stworzonych przez naszych sąsiadów?

  • Wysoką jakość – wina doceniane są w najpopularniejszych konkursach winiarskich, mają bogate bukiety i oryginalne smaki.
  • Stosunkowo niską cenę – w porównaniu do win z dalekich krajów ich cena oraz koszt importu są stosunkowo niższe.
  • Winiarskie imprezy – wypoczynek w winnicach lub na winnych festiwalach jest coraz bardziej popularny, a dzięki gościnności naszych sąsiadów oraz bliskiej odległości, Morawy to coraz bardziej ceniony kierunek wśród Polaków.

Właśnie z tych względów postanowiliśmy przyczynić się do zwiększenia popularności czeskich win. W naszej ofercie znajdziesz starannie wyselekcjonowane produkty stworzone przez Jana Stávka i Romana Fabiga – jednych z najpopularniejszych winiarzy z tamtego regionu. Jeśli chcesz poszerzyć swoją kartę win o nowe pozycje z Moraw, skontaktuj się z nami (kliknij tutaj, aby przejść do danych kontaktowych).