Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

  /  Blog   /  Co to jest paradoks francuski?
paradoks francuski

Co to jest paradoks francuski?

Wino kryje za sobą mnóstwo ciekawostek, których odkrycie może wzbudzić wiele kontrowersji. Jedną z nich jest zjawisko nazywane Francuskim Paradoksem. Co to jest, jakie kryje w sobie sprzeczności i jaki ma związek z winem? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu!

 

Czym jest paradoks francuski?

Dokładnie 30 lat temu, w 1991 roku prof. Serge Renaud wraz z innymi francuskimi naukowcami ogłosili swoje odkrycie dotyczące ich rodzimego kraju. Odkryciem tym był tzw. francuski paradoks – stwierdzenie dotyczące wpływu diety na różnego rodzaju choroby. W swoich badaniach wykazali, że Francuzi rzadziej zapadają na choroby serca i układu krążenia. Jak to możliwe, skoro ich dieta zawiera niewielką ilość warzyw, za to dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i alkoholu? Wszystko to za sprawą wina, którego niektóre właściwości okazują się być zbawienne dla zdrowia.

 

Dieta Francuzów a choroby serca

Francja kojarzy się z serami i czerwonym winem, ale nie tylko te składniki stanowią podstawową dietę mieszkańców tego kraju. Ich potrawy opierają się na produktach mało przetworzonych. W kuchni często wykorzystuje się nabiał (sery, jogurty, masło), a także oliwę z oliwek, która jest głównym źródłem wielonienasyconych tłuszczów. Na śniadanie spożywa się świeże owoce dostarczające witamin, a także produkty zawierające kakao, które zawiera ogromną ilość magnezu. Podstawą dań głównych w kuchni francuskiej są owoce morza i ryby. Rzadziej spożywa się tutaj chude mięso. Ze względu na małą ilość cukru, słodycze są mniej słodkie niż w większości krajów europejskich. Ponadto cechą charakterystyczną Francuzów są małe porcje posiłków, które spożywają wolno (zazwyczaj w towarzystwie innych ludzi oraz wina).

 

Właściwości zdrowotne czerwonego wina

Po analizie francuskiej diety widać, że to właśnie bogactwo różnych minerałów ma tak pozytywny wpływ na serce i krążenie. Okazuje się, że głównym rozwiązaniem paradoksu francuskiego jest… wino! Posiada ono mikroelementy, które w połączeniu z dietą zawierającą dużą ilość tłuszczów nasyconych pozytywnie wpływa na nasz organizm.

Jednym ze składników wina jest resweratrol, który występuje m.in. w skórce winogron, porzeczki, jagodach i orzechach. Związek ten znacząco obniża ryzyko choroby wieńcowej, czy też miażdżycy. Ponadto, wino czerwone zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, polifenole, taninę i kwartynę. Te substancje rozszerzają naczynia krwionośne, co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca!

 

Umiarkowanie w jedzeniu i piciu

Niestety wiele osób zapomina, że wino w nadmiernych ilościach może też zaszkodzić. Mowa tutaj nie tylko o bólu brzucha i tzw. „kacu”, ale również poważniejszych dolegliwościach. Jedną z nich jest marskość wątroby – Francuzi są w europejskiej czołówce zachorowalności na tę chorobę. Trzeba pamiętać, że wino zawiera alkohol etylowy, który można potraktować jako truciznę. Picie go w zbyt dużych ilościach na pewno nie wpłynie pozytywnie na stan naszych organów. W niektórych krajach europejskich alkohol pije się tylko dla efektu odurzenia, a to prowadzi do utraty antyoksydantów przez najbliżej kilka dni. Pod względem jednorazowych ilości warto więc brać przykład z Francuzów.

 

Co łączy Czechy z Francją?

Mimo dosyć bliskiej odległości geograficznej, w Czechach jest wyższy współczynnik zachorowań na choroby układu krążenia i serca. Mimo to, jest jedna rzecz co łączy te dwa kraje – wino! Czechy (a zwłaszcza Morawy) mogą pochwalić się świetnie prowadzonymi winnicami. Uprawia się tam wiele odmian winogron, które są mniej znane lub hodowane w innych krajach europejskich – to czyni je tak wyjątkowymi. Najpopularniejsze morawskie szczepy to:

– Veltlinské zelené

– Svatovavřinecké

– Frankovka

– Pálava

– Zweigelt

Każde z tych win możesz zamówić do swojej restauracji czy winebaru – wystarczy, że skontaktujesz się z nami klikając tutaj. Posiadamy unikatową ofertę, która odróżni Twój lokal spośród konkurencji.