Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

  /  Blog   /  Czechy w środku Polski? To możliwe w restauracji Cesky Film!
czeskie wino do restauracji

Czechy w środku Polski? To możliwe w restauracji Cesky Film!

Prowadzenie restauracji z zagraniczną kuchnią to nie lada wyzwanie. Aby osiągnąć sukces trzeba przekonać Klientów, że serwowane potrawy i napoje są warte spróbowania. To udało się restauracji, która oferuje potrawy kuchni czeskiej w samym sercu Polski – mowa o łódzkim lokalu Cesky Film.

Cesky Film to jedyna restauracja w Łodzi, która serwuje potrawy wzorowane na oryginalnych przepisach naszych sąsiadów z południa. Można tu skosztować tradycyjnych, czeskich przysmaków oraz alkoholi rzadko spotykanych w polskich sklepach i barach. Jedną z cech charakterystycznych lokalu jest karta win. Jest ona dobrana do potraw, a trunki dostarcza morawska winnica Víno z Kobylí, gdzie winorośl uprawiana jest od ośmiuset lat!

Białe wina w restauracji Cesky Film

W Cesky Film można zamówić dwa białe wina charakterystyczne dla Moraw – Tramín červený i Pálava. Te dwa wina są ze sobą nieco powiązane, ponieważ Pálava jest z krzyżówki odmian Tramín červený i Müller Thurgau. Są to idealne wina do serów, sałatek i drobiu. W menu restauracji Cesky Film podawane są m.in. z Pečené kukuřičné kuře, Kozí sýr czy też z Pirohy se špenátema a sýrem feta.
Pálava to niewątpliwie morawska perełka, z której Czesi są bardzo dumni. Kolor wina jest jasnożółty ze złocistym odblaskiem. Zapach jest delikatnie korzenny z tonami owocowymi dojrzałych winogron. Smak wina jest pełny, ekstrakcyjny i korzenny. Długi, delikatnie tramínowy posmak łączy się z przyjemną kwaskowatością, osłodzoną cukrem resztkowym.
Tramín červený mimo swojej nazwy jest… biały. Wynika to z zabarwienia winogron. Pochodzenie szczepu nie jest do końca jasne, mimo tego, że jest on znany w całej Europie. Na Morawach hoduje się go we wszystkich podregionach winiarskich. Tramín červený urzeka wspaniałymi aromatami róż herbacianych, moreli, owoców egzotycznych, miodów, a nawet słodszych przypraw. Nie da się ukryć, że dzięki swojemu charakterowi, wino to wybierane jest bardzo często przez kobiety.

Oferta różowych win z Moraw

Karta win w Cesky Film oferuje również dwa różowe wina: Frizzante Zweigeltrebe Rosé i Frankvoka Rosé. Idealnie komponują się z sałatkami, serami oraz deserami (np. Kozí sýr, czy też Tvarohový koláč).
Frizzante Zweigeltrebe Rosé to wino bąbelkowe wytrawne. Jest dobrym wyborem na lato – doskonale orzeźwia i świetnie komponuje się z wakacyjnymi potrawami. W smaku można rozpoznać przenikanie się truskawki ze śmietaną. Świeży charakter wina podkreśla soczysty zapach owoców.
Jeśli ktoś nie przepada za bąbelkowym może wybrać Frankvoka Rosé. Posiada bardzo bogaty, owocowy aromat (przenikanie się poziomki, truskawki, śmietany). Jest to wino deserowe, mimo tego nadal półwytrawne. Ma delikatny, różowy kolor, który podkreśla słodki, owocowy całokształt.

Karta win Cesky Film – wino czerwone

Czerwone wino to klasyczny wybór dla mięsnych potraw, których w restauracji Cesky Film nie brakuje. W ich karcie win można znaleźć André i Svatovavřinecké. Bardzo przyjemnie łączą się one z wołowiną, gulaszem i dziczyzną (np. z daniami Hovězí guláš, Svíčková lub Vepřo-knedlo-zelo).
André to szczep endemiczny, który jest krzyżówką odmian Frankovka i Svatovavřinecké. Nazwany jest na cześć hodowcy owoców i win Christiana K. André, pochodzącego z morawskiego Brna. To wytrawne, lekkie wino o średniej kwasowości.
Druga propozycja to Svatovavřinecké – odpowiednik wina Sant Laurent. Jest to czerwone, wytrawne wino o ciemnoczerwonym odcieniu. Ma dymny i jeżynowy posmak, który potrafi podbić smak potraw.

 

Restauracja Cesky Film to jedno z ciekawszych miejsc gastronomicznych na mapie Łodzi. Lokal gwarantuje nie tylko doznania kulinarne, ale także niepowtarzalny klimat. Dlaczego? Znajduje się on w największym zabytkowym kompleksie fabrycznym w Łodzi – Księżym Młynie. Niegdyś znajdował się tutaj zespół fabryczno-mieszkalny stworzony przez Karola Scheiblera. Obecnie Księży Młyn to miejsce przyciągające zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. To tutaj organizowane są festiwale i wydarzenia kulturalne, a także różnego rodzaju imprezy gastronomiczne.

Jeśli chcesz poszerzyć swoją działalność o morawskie wina – zapraszamy do kontaktu (wystarczy kliknąć tutaj). Pomagamy w doborze win do karty dań oraz gwarantujemy najwyższą jakość w najlepszej cenie!